ISTORIA CA POVESTE
Când se deschid ferestrele sufletului să cuprindă măreția celor ce au fost, atunci începe să se depene povestea istoriei - ”cea dintâi carte a unei nații”.
24 Ianuarie este ziua în care ne amintim că în UNIRE stă PUTEREA. Este ziua când noi, oamenii școlii, ne luăm răgazul de a lumina mințile și sufletele elevilor, vorbindu-le despre colonelul Cuza, devenit prin voința poporului domnitorul României moderne. Este ziua când timpul se arcuiește și ne întoarce gândul înapoi, în copilărie, pe când ne prindeam de mână în emoționanta Horă a Unirii, alături de colegi, învățători și profesori. Este ziua când, fie și cât rostim versurile lui Alecsandri, bardul de la Mircești, disputele se sting, speranțele renasc și secăm granițele dintr-o sorbire.
Școala Gimnazială ”Grigore Moisil” din Ploiești a îmbrăcat de ieri straiele tricolore ale lui 24 Ianuarie. Emoția istoriei a însuflețit școala noastră, de la copiii de grădiniță pâna la elevii de clasa a VIII-a, mână de mână unindu-se.