Şcoala Noastră

"O şcoala pentru fiecare" ce are în vedere stimularea şi valorificarea potenţialului tuturor elevilor săi, printr-un demers didactic modern, eficient și coerent, desfășurat într-un spaţiu corespunzător dotat. Urmărim realizarea unui învăţământ diversificat care să încurajeze competiția și să favorizeze înnoirea, să asigure dezvoltarea personală și profesională a elevilor, compatibilă cu cerințele comunităţii locale şi în perspectivă europeană. Misiunea noastră cea mai importantă este să modelăm sufletele copiilor astfel încât să se integreze exemplar în societate.
Şcoala funcţionează cu 39 de formațiuni (38 de clase, 1 grupă preșcolari) și 1002 elevi (în aceștia se regăsesc şi preşcolarii). Şcoala cu cls. I-VIII "Grigore Moisil", Ploiești (fosta Școala Nr.8) situată în Cartierul Nord al orasului Ploieşti, a fost înfiinţată la 1 septembrie 1964 iar la data de 15 iulie 1965 a fost inaugurată actuala clădire. În februarie 2004 școala a luat numele marelui matematician Grigore Moisil în cadrul unei ceremonii la care au fost prezenţi ministrul Educaţiei și Cercetării, prefectul judeţului Prahova, primarul municipiului Ploieşti, reprezentanţi ai ISJ şi bineînţeles profesori, elevi şi părinţi. O certitudine este faptul că Şcoala cu Clasele I-VIII "Grigore Moisil", Ploieşti a fost cea mai mare școala, ca numar de elevi, din judeţul Prahova, între anii 1970- 1980 având înscrişi 1500 elevi. Școala a devenit repede o instituţie în care se asigură o pregătire deosebită elevilor.

Personalul Unităţii

Personal