Călătorie muyicală prin zonele ectografice ale României

Activitatea Călătorie muzicală prin zonele etografice ale României s-a desfăşurat în colaborare cu Filarmonica Paul Constantinescu, Ploieşti şi a avut drept argument valenţa cântecului popular românesc în sfera conştientizării aparteneței la neamul românesc şi a consolidării imaginii de sine.
Elevii claselor a patra, a cincea și cei care fac parte din corul şcolii au participat la concertul lecție de folclor susţinut de Orchestra Populară „Flacăra Prahovei” şi Ansamblul Folcloric,,Doina Prahovei”. Prin cântec şi dans, elevii au călătorit prin patru zone etnografice ale României: Mărginimea Sibiului, Gorj, Valea Prahovei şi Ţinutul Neamțului.
Astfel au fost prezentate costumele populare specifice zonelor cu o scurtă descriere a acestora, dansul popular din zona respectivă, o melodie populară caracteristică zonei şi un instrument muzical.
Pentru a angrena toți elevii prezenți, stimulându-le astfel atenţia şi curiozitatea, fiecare elev a primit versurile cântecelor populare.
Prin cântec, elevii au conştientizat apartenenţa la comunitatea căreia îi aparțin, la zona etnografică din care provin, conturându-şi astfel o mai bună imagine despre sine, în relație cu membrii comunității. Activitatea de grup, interpretarea cântecelor i-a învaţat pe elevi să comunice cu ceilalți, să-şi asume naţionalitatea şi să-şi exprime emoțiile.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *